Plebiscyt architektoniczny „Ulubieniec Polski” – zagłosuj na ECEG UW

checiny eceg 6 879x300

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach znalazło się w finale plebiscytu „Ulubieniec Polski”, organizowanego przez miesięcznik „Architektura Murator” na najlepszy obiekt architektoniczny powstały w latach 2015-2019. Głos w plebiscycie można oddać do 27 października. 

 

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach to nowoczesny ośrodek naukowo-badawczy, będący częścią Wydziału Geologii UW. ECEG rozpoczęło swoją działalność w 2015 roku. Położone jest w Chęcinach, 14 kilometrów od Kielc.

 

Usytuowany w Górach Świętokrzyskich obiekt na co dzień służy studentom i naukowcom z ośrodków badawczych z całego świata. W wyposażonych w nowoczesną infrastrukturę laboratoriach, pracowniach dydaktycznych i salach audytoryjnych prowadzone są badania naukowe oraz kursy specjalistyczne – zarówno w dziedzinie geologii, jak i z nauk pokrewnych.

Centrum jest także idealnym miejscem do organizacji zajęć terenowych i warsztatów dla studentów i pracowników uczelni. Zajęcia prowadzone są przez naukowców z Wydziału Geologii UW.

 

ECEG otwarte jest też dla gości spoza akademickiego środowiska. Organizowane są tam warsztaty edukacyjne oraz zielone szkoły skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do miłośników geologii. W przestronnych audytoriach i salach konferencyjnych ECEG odbywają się też szkolenia, sympozja i konferencje organizowane nie tylko przez jednostki UW, ale także przez firmy i instytucje.

Projekt budynku

Projekt budynku ECEG został wykonany przez architektów z pracowni WXCA, którzy starali się, aby gmach został wkomponowany w otoczenie. Elewację wykonano z miejscowego kamienia, na dachu rosną murawy kserotermiczne. Obiekt zasilany jest w 90% z odnawialnych źródeł energii i jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 

Gmach został uznany m.in. za Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej (The Best Public Facility Award) w międzynarodowym konkursie European Property Award. W ostatnim czasie ECEG znalazło się także na liście 10 architektonicznych atrakcji Kielecczyzny, przygotowanej przez Culture.pl.


Zagłosuj w plebiscycie na „Ulubieńca Polski”

Budynek ECEG UW w Chęcinach znajduje się w finale plebiscytu na „Ulubieńca Polski”, organizowanego przez miesięcznik „Architektura Murator”. Do 27 października można oddać głos na najlepszy obiekt architektoniczny powstały w latach 2015-2019.

 

O tytuł „Ulubieńca Polski” walczy w sumie 46 obiektów wybranych przez jury spośród 459 zgłoszeń. Każda osoba może zagłosować raz dziennie na stronie konkursu: 

https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl/plebiscyt/

 

Plebiscyt towarzyszy IX edycji konkursu „Życie w Architekturze” na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne w Polsce. Konkurs organizowany jest przez redakcję miesięcznika „Architektura Murator” od 1995 roku. Projekt budynku ECEG zakwalifikowany został do ostatniego etapu konkursu i rywalizuje o tytuł najlepszego obiektu projektowanego z myślą o klimacie.


 

Please publish modules in offcanvas position.