Ustanowienie ważnej granicy geologicznej w Szkocji przy udziale pracowników Wydziału Geologii UW

Granica geologiczna zaznaczona zostałą czerwoną strzałką.

W dniu 15 lutego 2021 r., propozycja ”światowego wzorcowego profilu i miejsca” (ang. Global Stratotype Section and Point –GSSP) dwóch pięter systemu jurajskiego - oksfordu i kimerydu została oficjalnie zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych. Odkrycie to zostało zatwierdzone tzw. „złotym gwoździem”, który jest wyznacznikiem miejsc o szczególnej wartości historycznej i geologicznej dla planety.

Pracę nad tą granicą, od 20 lat, prowadziła międzynarodowa grupa robocza pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Wierzbowskiego powołana przez Podkomisje Stratygrafii Jury, Międzynarodowej Unii Geologicznej. Duży wkład w opracowanie propozycji miał Profesor Bronisław Andrzej Matyja, a także dr hab. Marcin Barski z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Niebawem propozycja zostanie opublikowana w prestiżowym czasopiśmie naukowym Episodes, a w profilu na wyspie Skye w Szkocji nastąpi zabicie tzw. "golden spike".

Więcej informacji na stronie https://jurassic.stratigraphy.org/news

Tabela stratygraficzna. Po prawej stronie zaznaczone zostały „złote gwoździe” dotyczące innych geologicznych jednostek czasowych.

Granica geologiczna zaznaczona zostałą czerwoną strzałką.

Materiały: prof. A.Wierzbowski, dr hab. M. Barski, Wydział Geologii UW