OKAWANGO - III Ogólnopolski Konkurs
Wiedzy Geologicznej 2020/2021

Zmienne dzieje Ziemi i tocząca się od milionów lat ewolucja, doprowadziły do pojawienia się człowieka, którego losy od samego początku, nierozerwalnie związane są z geologią i wykorzystaniem zasobów Ziemi.
Absolutnie wszystko co nas otacza, od kanapki przez samochody, telefony, wieżowce aż po satelity, bierze swój początek z ziemi, a geolodzy to jedyni ludzie, którzy potrafią czytać skały jak otwartą księgę i odkrywać nowe, potrzebne nam złoża. Pomimo fundamentalnego znaczenia dla światowego rozwoju technologicznego czy suwerenności energetycznej Polski, geologia jako nauka, czy kluczowa gałąź gospodarki dająca zatrudnienie dziesiątkom tysięcy ludzi, prawie nie pojawia się w polskim systemie szkolnictwa czyniąc ją dla uczniów nieznaną lub enigmatyczną.
By wypełnić tę lukę i przywrócić geologii należne jej miejsce w polskich szkołach, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Wydawnictwem Nowa Era podjął działania zmierzające do upowszechniania wiedzy geologicznej zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Pierwszą naszą wspólną inicjatywą jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej – OKAWANGO do udziału, w którym serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich wraz ze swoimi nauczycielami.


TEMATY PRAC NA I ETAP KONKURSU !!!
(do wyboru jeden)
Dopingujemy do wytężonej pracy! Nagrody czekają!
DO WYGRANIA
- Laureaci OKAWANGO mogą dostać się na studia wyższe na kierunki geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując maksymalną liczbę punków w procedurze kwalifikacyjnej.
- Trzech najlepszych laureatów uzyskuje możliwość uczestniczenia w zagranicznej ekspedycji geologicznej organizowanej przez Wydział Geologii UW; zobacz nasze wcześniejsze ekspedycje...
- Finaliści OKAWANGO uzyskują ułatwienia w procedurze kwalifikacyjnej na kierunkach geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim w postaci maksymalnej liczby punktów z przedmiotu Geografia.
- Uczestnicy II-go etapu oraz nauczyciele opiekunowie, mogą otrzymać dodatkowe nagrody ufundowane przez darczyńców i sponsorów Konkursu OKAWANGO.
NASZE WCZEŚNIEJSZE EKSPEDYCJE
WAŻNE TERMINY
Etap I
- Do 30 listopada 2020 r. – wstępne zgłoszenia uczestnictwa (mile widziane wcześniejsze – pozwoli nam to lepiej przygotować logistykę)
- Do 15 stycznia 2021 r. – samodzielne wykonanie prac konkursowych oraz przesłanie ich (zgodna wersja papierowa i elektroniczna) na adres organizatora
– z dopiskiem "konkurs OKAWANGO". - Styczeń/luty 2021 r. – ocena nadesłanych prac konkursowych.
- Luty 2021 r. – ogłoszenie wyników I etapu oraz ustalenie listy rankingowej dla osób zakwalifikowanych do II finałowego etapu.
- Wytyczne dla autorów do pobrania stąd [plik DOC]
Etap II
- 28 marca – 31 marca 2021 – finał Konkursu III OKAWANGO 2020/2021 w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach
- Szczegóły będą udostępnione w późniejszym terminie
Spis polecanej literatury:
- van Andel T., Nowe spojrzenie na starą planetę, Warszawa, 2010
- Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, Wyd. Geol., Warszawa, 1979
- Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych, Nowa Era, 2018
- Migoń P., Geomorfologia, Warszawa, 2012
- Stanley S., Historia Ziemi, Warszawa, 2002
- Mizerski, W., Orłowski, S., Geologia Historyczna, 2017