Prof. dr hab. Jan Parafiniuk

• doktor habilitowany: 1998, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geologii
  • doktor: 1986, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geologii

Osiągnięcie habilitacyjne:
"Sulfate minerals and their origin In the weathering zone of the pyrite-bearing schists at Wieściszowice (Rudawy Janowickie Mts., Western Sudetes)."

Dysertacja doktorska:
"Stront i bar w siarkonośnych osadach miocenu północnej części zapadliska przedkarpackiego”, promotor prof. dr hab. Włodzimierz Kowalski

• magister: 1979, Uniwersytet Warszawski, Wydział Geologii

Tytuł  pracy magisterskiej:
"Mineralogia i geochemia kalcytu w złożu siarki w Machowie"; opiekun prof. dr hab. Włodzimierz Kowalski

Tematyka badań
  • Mineralogia i geochemia procesów hipergenicznych, zwłaszcza strefy wietrzenia minerałów kruszcowych.
  • Powstawanie minerałów w środowisku płonących hałd przy kopalniach węgla kamiennego.